ברמדיקס - מוקד החזרים רפואיים
חלית או נפצעת במשרד או במפעל?
מקסימום הצלחה בועדה הרפואית!
בית מי אנחנו תחומי התמחות מחלות סיפורי הצלחה מאמרים סרטונים שאלות נפוצות צור קשר
בדוק זכויותך
בכצ'ט

מחלת בכצ'ט (בכשט)

בכצ'ט המחלה הינה מחלה כרונית דלקתית הפוגעת במערכות רבות בגוף, מאופיינת על־ידי דלקות בכלי הדם (וסקוליטיס) הקטנים והגדולים, הן במערכת העורקית והן בוורידית. עדיין לא ידועים הגורמים למחלה.

החל משנות השלושים תוארה מחלת  הבכצ'ט על־ידי רופא עור טורקי בשם בכצ'ט, אשר תאר את המחלה ותסמיניה (כיבים בפה, כיבים באברי המין ודלקות עיניים). מחלת בכצ'ט כיום כוללת בתוכה תסמינים נוספים על שלושת המאפיינים שתוארו על־ידי בכצ'ט. תסמינים אילו קשורים בדרך כלל לדלקות כלי הדם שביסוד המחלה. אפטות בחלל הפה הן בדרך־כלל הסימן הראשון של המחלה. האפטות מופיעות ברירית הלחיים הפנימית ועל הלשון. לרוב יש צבר של מספר אפטות המופיעות יחד. כיבים באברי המין מופיעים בוואגינה, על פני האשכים ועל איבר המין.

התופעות העוריות במחלת בכצ'ט הן מגוונות, וכוללות אריטמה נודוזום, תופעות דמויות אקנה, נודוסום, פסוידו־פוליקוליטיס ותופעות פפולו־פוסטולריות.

בדיקת MRI יכולה לגלות את מרבית התסמינים במערכת העצבים המרכזית. ארטריטיס של כלי דם רבים יכולה להוביל לאירוע מוחי ולדמם. טרומבוזיס של כלי דם ורידיים יכולה להתבטא בכאבי ראש, בבצקת ובלחץ מוגבר בנוזל השדרה.

הפרוגנוזה של מעורבות מערכת העצבים המרכזית נגזרת מסוג הפגיעה וחומרתה. ככל שנוזל השדרה מראה יותר פתולוגיה, דוגמת לחץ וחלבון גבוהים עם ריבוי תאים דלקתיים, כך הפרוגנוזה חמורה יותר.

מחלות בצד העורקי, באבי העורקים וסעיפיו עלולות להיות סכנת חיים לחולה. תסחיפים ריאתיים אופייניים לחולים אלו. תיתכן הופעת אוטם שריר הלב.

בנוסף, תיתכן פגיעה בכליות, בקרום הלב, בשריר הלב, מפרצת מוחית, אי ספיקה בשסתומי הלב, כיבים במערכת העיכול, איבוד נפח ריאתי, ופגיעה בעיניים. הפגיעה העינית עלולה להוביל לעיוורון.

למרות שמחלת הבכצ'ט מוכרת וקיימת בכל העולם, השכיחות הגבוהה ביותר שלה היא במזרח התיכון וארצות הים התיכון, כולל טורקיה ומזרח־אסיה. השכיחות הגבוהה ביותר היא בקרב טורקים החיים באנטוליה, עם 370-100 חולים לכל 100,000 אוכלוסין, בעוד שבמזרח הרחוק השכיחות היא סביב 20-13 מקרים לכל 100,000. בארה"ב ובבריטניה היא יורדת עד 2-1 מקרים לכל 100,000. המחלה פוגעת בעיקר במבוגרים צעירים, כאשר הגיל הממוצע לתחילת המחלה נע סביב העשור הרביעי. המחלה קיימת, אך אינה שכיחה, גם בילדים או במבוגרים מעל גיל 60. גברים סובלים מהמחלה יותר מנשים.

מחקרים הראו כי קיים קשר הדוק בין המחלה ונוכחות אנטיגן ספציפי, אך עדיין לא ברור כיצד מתרחשת הפגיעה ואם האנטיגן משפיע על התפתחות המחלה. את האבחנה מבססים על מציאת מספר תסמינים קליניים אופייניים.

טיפול

קיימים סוגי טיפול רבים כאשר הטיפול במקרים רבים הינו סימפטומטי ואינו אידיאלי. אין טיפול סטנדרטי בדוק למחלה זו. המטרה העיקרית הינה לדכא מוקדם ככל שניתן את התהליך הדלקתי ולמנוע טרומבוזיס עם נזק לאיבר הקצה. לכן, הטפול בעיקרו מבוסס על תכשירים נוגדי דלקת עם או בלי תכשירים מדכאי מערכת החיסון. כעיקרון, אף אחד מן הטיפולים לא הוביל להבראה מלאה מן המחלה

זכויותיך בביטוח לאומי

מאחר והפגיעות יכולות להיות בטווח רחב מאוד, קשה להעריך את אחוז הנכות המגיע לחולה ללא בדיקה יסודית של המקרה הפרטני. אנו ממליצים לבדוק עם אנשי מקצוע בתחום את המגבלות וחומרת המחלה וזאת לפני הגשת התביעה. הגשת תביעה ללא סיוע אנשי מקצוע יכולה להתברר כטעות שתעלה בסכומים כספיים ניכרים ועגמת נפש רבה.

חיפוש באתר
צור קשר
טוויטר פייסבוק
גוגל פלוס
יו טיוב
תחומי התמחות:
מימוש זכויות רפואיות   |    תאונות עבודה    |   אובדן כושר עבודה   |   מחלת מקצוע   |   ערעור על החלטת ועדה רפואית